Изложба откроява обществените противоречия около ТЕЦ „Марица – изток 2“

Какво представлява европейската зелена сделка за миньорските общности и каква е съдбата на въглищната електроенергия у нас – тази дискусия повдига изложбата на бразилския фотожурналист Тука Виейра, която е част от изследването изследването „Преходът: презареждане?“. Повече по темата разказа Жана Цонева от КОИ като гост на Василена Мирчева в предаването “Време за наука” по програма „Христо Ботев“ на БНР.

Снимките в изложбата са направени през пролетта на 2024 година, а придружаващите ги текстове са извадка от задълбочени събеседвания, проведени по същото време в населените места в района на въглищните мини, пояснява Цонева.

Проектът цели да даде гласност на онези пряко засегнати от модернизирането на енергетиката хора, които най-рядко попадат в общественото полезрение. Техните гласове чуваме само когато се разбунтуват, казва Цонева и припомня миналогодишните миньорски протести.

Цонева обръща внимание на начина, по който медиите рамкират дебата, като противопоставят техническия и екологичен „неизбежен прогрес“ на „консервативните“, защитаващи статуквото работници. Това, по думите на госта, е опростяване на дебата.

Миньорите осъзнават проблема със замърсяването и това е тема, в която взаимно изключващи се позиции намират пресечна точка. Проведените с работниците в мините разговори са представени в каталог към изложбата, поднесен под формата на вестник – така проблемът за декарбонизацията и проблемът за публичността биват обединени.

Откриването на 13 ноември е съпътствано от дискусия с авторите на изследването и гостите – Петко Ковачев, Стойо Тетевенски, Дияна Искрева, бившият директор на РИОСВ – Стара Загора.

Повече по темата чуйте на сайта на БНР

Заглавно изображение: Тука Виейра ©

Total
0
Shares
Още публикации