Преходът: Презареждане? Какво означава европейската Зелена сделка за миньорските общности?

Изложба с фотографии на Тука Виейра

13 ноември – 13 декември 2024 г. в Дом на киното, ул. Екзарх Йосиф 37, София, България

На 13 ноември от 18 ч. откриваме изложбата в галерията на Дома на киното с дискусия за бъдещето на въглищната енергетика с част от изследователския екип като участие ще вземат и Петко Ковачев (Институт за зелена политика), Диана Искрева (бивш директор на РИОСВ-Стара Загора) и активистът Стойо Тетевенски (ЛевФем). Вход: свободен.

    Бъдещето на топлоелектрическите централи „Марица-Изток“ предизвика голямо разделение и противопоставяне в българското общество. Настоящата изложба откроява противоречията и борбите около т.нар. Зелен преход в българската енергетика и е част от изследването „Преходът: презареждане?“ на КОИ, в сътрудничество с бразилския фотожурналист Тука Виейра. Изследването излиза от ограничените рамки на медийното отразяване на темата, приближавайки ни към региона, който ще бъде най-засегнат, и дава възможност да бъдат чути различни гласове оттам. Представяме думи както на протестиращи миньори и енергетици, така и на местни активисти срещу централите и замърсяването, местни граждански организации, предприемачи и ръководен състав.

    © Tuca Vieira

    Изложбата е фотографският поглед на Тука Виейра към региона днес (към пролетта на 2024 г.), а съпътстващите текстове са извадки от 25 задълбочени събеседвания, проведени по същото време в гр. Стара Загора, Гълъбово, Раднево, Димитровград и в селата непосредствено до въглищните рудници – Трояново, Бели Бряг и Обручище. Работническите гласове преобладават, тъй като вместо тях традиционно говорят експерти, мениджъри и коментатори от София – далеч от минната география във всеки смисъл на думата: физическа, професионална, социална и политическа.

    Изследването е част от проекта „Инфраструктури за справедлив преход“, подкрепен финансово от фондация Роза Люксембург. Събеседванията са проведени от екип на КОИ в състав Георги Медаров, Таня Орбова, Жана Цонева и Росица Кратункова, заедно с изследователите Венцеслава Кожухарова и Никола А. Венков-Роуз (БАН).

    Тука Виейра е бразилски фотограф, работещ по темите социални неравенства, градско развитие на няколко континента. Той е докторант по архитектура и урбанизъм в Университета на Сао Пауло и докторант по социология и политическа антропология в Университета на Лион-Сен-Етиен. Бил е хоноруван преподавател в Градското училище по архитектура и урбанизъм, Сао Пауло. Като професионален фотограф от 1991 г. насам, Виейра е работил за редица издания, сред които и вестника „Фоля де С. Пауло“. Сътрудничи на престижни фотографски издания като сп. „Пиауѝ“, сп. „Четири пет едно“ и списанието за съвременна фотография „Зум“. Известен е със своята фотография „Paraisópolis“ (2004 г.) и е автор е на отличения с награда „Фотографски атлас на град Сао Пауло“ (2016 г.) и на книгата „Скок в тъмното – прочити на съвременното пространство“.

    https://www.tucavieira.com.br/

    Total
    0
    Shares
    Още публикации